Kdaj zamenjati stari aparat za novega, varčnejšega
18. 10. 2023
Na energetske prihranke doma nedvomno vplivajo tudi novejši in varčnejši gospodinjski aparati. Vendar: če naprava še deluje, se jo res splača zamenjati za novo? Zamenjati takoj ali počakati, da se pokvari? So novejše naprave res varčnejše in koliko z menjavo staro za novo sploh prihranimo?
Novi aparati so navadno varčnejši od starejših
Se še spomnite zgodb, da so aparati, ki so jih pari nekoč dobili za poročno darilo, zelo dobro opravljali svoje delo tudi blizu 30 let? Dejstvo je, da tudi zdaj, kljub temu, da mnogi opažajo upad kvalitete in zagovarjajo, da naprave v splošnem zdržijo manj časa, nekateri živijo pod srečno zvezdo in njihove naprave brezhibno delujejo zelo dolgo. Spet drugim pralni stroj zataji že prvo leto uporabe.
Običajno je priporočljivo razmisliti o zamenjavi naprave, če:
1. Se pogosto kvari
Do izteka garancijskega roka se popravila zagotovo izplačajo. Kasneje se posvetujte s strokovnjakom, ki morebitno napako prepozna in oceni, ali je smiselno investirati v popravilo naprave. Na podlagi izračuna stroškov za popravilo boste lahko presodili, ali je bolj smiselno:
- kupiti novo napravo ali
- popraviti obstoječo.
»Ko so stroški popravila starega višji od polovične cene novega aparata, se ga navadno splača zamenjati za novega.«
2. Porabi preveč energije
Kar lahko prinese boljšo energetsko učinkovitost in prihranke na dolgi rok. A ne pozabite: prihranek pri električni energiji je včasih zanemarljiv. Tudi če je številka na prvi pogled visoka, se namreč lahko izkaže, da prihranek skozi celotno življenjsko dobo izdelka v finančnem pogledu ne upraviči višje nakupne cene.
»Razpon življenjske dobe naprav je lahko velik, a jih v povprečju menjamo na 10 do 15 let.«
Seznam največjih porabnikov elektrike v stanju pogona
To so: bojler, sušilni stroj, električni štedilnik, likalnik in električna pečica. Čeprav za delovanje potrebujejo bistveno manj energije, je veliko porabijo tudi: sušilnik za lase, klimatske naprave, pomivalni stroji, pralni stroji, grelna telesa (električni oljni radiatorji in kaloriferji) in TV-sprejemnik. Celoten seznam je dostopen v E3 knjižici Pametno doma.
Kdaj torej zamenjati stare naprave za novejše
-
Bojler
Bojler je navadno priporočljivo menjati na dobrih 10 let. Ne pozabite na čiščenje, saj redno odstranjevanje vodnega kamna tudi zmanjša porabo električne energije in podaljša življenjsko dobo aparata.
-
Klimatska naprava
Če je vaša klimatska naprava stara od 10 do 15 let, je zamenjava v naslednjih nekaj letih verjetno neizogibna, saj imajo naprave omejeno življenjsko dobo. Čiščenje in vzdrževanje pa je pomembno, saj strokovnjaki pravijo, da zanemarjene klimatske naprave lahko odpovedo še prej. Kako? Koristni nasveti za čiščenje klimatske naprave v našem blogu.
-
Pralni in sušilni stroj
Z vidika prihranka energije se priporoča zamenjava že 10 let starega aparata. Tudi tukaj ima pomembno vlogo čiščenje naprav in filtrov.
-
Hladilnik in zamrzovalna skrinja
Kar težko si predstavljamo, kako so nekoč shranjevali hrano brez hladilnika in zamrzovalne skrinje. Povprečna življenjska doba hladilnika je danes označena med 7 in 15 leti, a jo lahko zagotovo podaljšamo s primernim vzdrževanjem naprav.
Ob nakupu pozornost namenite še energijskim nalepkam
Energijska nalepka je pomembno orodje, ki nam omogoča bolje razumeti in primerjati energijsko učinkovitost aparatov, kot so hladilniki, televizorji, pomivalni stroji ipd. Spoznajte, kakšna je razlika med razredi A in G.
Razmislimo, preden zamenjamo staro napravo z novo
Naj za konec velja splošen nasvet: poslužujte se svoje obstoječe naprave do konca njenega življenjskega cikla, s čimer boste prispevali k ohranjanju naravnih virov.
Nadaljujte branje: Koliko porabi moj gospodinjski aparat
Viri:
Mojprihranek.si
Zeos.si