Samooskrba 2024: Vse, kar morate vedeti o letnem obračunu. | E3

Samooskrba 2024: Vse, kar morate vedeti o letnem obračunu.

15. 01. 2025

Samooskrba 2024: Vse, kar morate vedeti o letnem obračunu.

Ali veste, kako lahko najbolje izkoristite svojo sončno elektrarno in proizvedeno energijo? Leto 2024 je prineslo kar nekaj sprememb na področju samooskrbe, zato ne spreglejte ključnih informacij, zlasti tistih, ki se nanašajo na obračun za leto 2024. Razumevanje obračuna lahko pomembno prispeva k vedenju, kako deluje vaša sončna elektrarna in kako lahko optimalno izkoristite proizvedeno energijo.

Kako deluje sončna elektrarna v samooskrbi?
Ko sonce sije, vaša sončna elektrarna proizvaja električno energijo, ki jo lahko takoj porabite. Če proizvedete več energije, kot je potrebujete, se presežna energija (viški) odda v električno omrežje. Ob oblačnih dneh ali ponoči pa manjkajočo električno energijo prevzamete iz omrežja (manki).

Letni obračun energije - letni net metering

V samooskrbi, ki deluje na principu letnega neto merjenja, se ob koncu leta izračuna količinska razlika med manjkajočo električno energijo (manki) in presežno električno energijo (viški). 

Če imate več viškov kot mankov, za energijo ne boste plačali nič. Poravnati boste morali samo znesek  za obračunsko moč (1. januarja do 30. septembra 2024) oziroma dogovorjeno obračunsko moč po časovnih blokih (od 1. oktobra do 31. decembra 2024). Gospodinjski odjemalci imajo znesek prispevka OVE in SPTE enak 0 EUR, saj je ta skupina odjemalcev v letu 2024 z Uredbo oproščena plačila prispevka.

Če imate več mankov kot viškov pa se poleg že omenjenih postavk za moč (kW) zaračunajo še postavke vezane na energijo (energija in omrežnina v kWh), in sicer za količino, ki predstavlja razliko med manki in viški v letu 2024.
Tako dobljeno količino energije se deli s številom dni v letu 2024 (366 dni) in izračuna se povprečna dnevna poraba - PDP. Z drugimi besedami, ugotovi se količina manjkajoče energije za povprečen dan v letu, ki jo je potrebno doplačati. 
PDP se potem pomnoži s številom dni v obračunskem obdobju. Tako dobljena količina energije v kWh se obračuna po veljavnih cenikih.

Poračun v letu 2024 v dveh delih

Zaradi novega obračunskega sistema omrežnine, ki se je pričel uporabljati 1. oktobra 2024, se bo razlika med manki in viški poračunala v dveh delih:

  • Prvi poračun se bo nanašal na obdobje od 1. januarja do 30. septembra 2024, ko je veljal še star obračun omrežnine: obračun obračunske moči.
  • Drugi poračun bo vključeval obdobje od 1. oktobra do 31. decembra 2024, ko je že veljal nov obračunski sistem omrežnine: obračun dogovorjene moči po časovnih blokih.

V obeh poračunih se bodo količine porazdelile glede na izračunan PDP oz. povprečno dnevno porabo in število dni. Na enak način so v obračunu upoštevana obdobja, ko so veljale različne cene. 

Razlaga pojmov in postavk na prejetem računu

Prvi poračun: obdobje od 1. januarja do 30. septembra 2024

  1. seštevek vseh prejetih plačil
  2. podatki o prejeti in oddani električni energiji ter izračun razlike 
  3. obračun prevzete energije (izračunane na podlagi PDP) z upoštevanjem različnih cen:
    • pogodbena cena za 10 % količin v januarju 2024
    • pogodbena cena za 10 % količin od 1. februarja do 30. septembra 2024
    • regulirana cena za 90 % količin v celotnem obdobju
  4. obračun omrežnine po starem obračunskem sistemu
  5. obračun prispevkov in ostalih dajatev
  6. seštevek vseh postavk
  7. znesek za plačilo brez DDV
  8. informacija o prevzeti, oddani in obračunani energiji ter izračunani PDP – povprečni dnevni porabi za naslednje obračunsko obdobje

 

Drugi poračun: obdobje od 1. oktobra do 31. decembra 2024

  1. seštevek vseh prejetih plačil
  2. podatki o prejeti in oddani električni energiji ter izračun razlike
  3. obračun prevzete energije (izračunane na podlagi PDP) z upoštevanjem različnih cen:
    • regulirana cena za 90 % količin v oktobru 2024
    • pogodbena cena za 10 % količin v oktobru 2024
    • regulirana cena za 100 % količin v novembru in decembru 2024
  4. obračun omrežnine po novem obračunskem sistemu (časovni bloki za moč, enotna tarifa za omrežnino za energijo)
  5. obračun prispevkov in ostalih dajatev
  6. seštevek vseh postavk
  7. znesek za plačilo brez DDV
  8. informacija o prevzeti, oddani in obračunani energiji ter izračunani PDP – povprečni dnevni porabi za naslednje obračunsko obdobje

Akontacija za mesec december
Vsi odjemalci s samooskrbo, ki jim merilna naprava omogoča posredovanje 15-minutnih meritev, bodo prejeli tudi akontacijo za december. 

Nadzor nad porabo in proizvodnjo

Z nadzornimi aplikacijami, kot je SolarEdge Monitoring, lahko spremljate, koliko energije vaša sončna elektrarna proizvede. Pomembno je vedeti, da se del proizvedene energije porabi za vaše trenutne potrebe, še preden se morebitni presežek odda v omrežje. Na vašem računu za elektriko bo prikazana samo razlika med presežno (viški) in manjkajočo (manki) električno energijo. Priporočamo vam, da podatke iz aplikacije primerjate s podatki na računu ter si tako ustvarite pravo sliko delovanja vaših solarnih panelov.

Ali lahko prodam viške električne energije ali jih prenesem na drugo lokacijo? 

Prenos viškov električne energije na drugo merilno mesto zaenkrat še ni omogočen.
Proizvedeno električno energijo lahko koristite izključno na objektu, na katerem je priključeno merilno mesto in na katerem je postavljena vaša sončna elektrarna. Prenos viška električne energije na drugo merilno mesto, tudi če je le to na istem naslovu, žal ni mogoč.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prijava na E-novice

Privolitve

Prosimo izberite, katere vrste obvestil želite prejemati.

E 3, d.o.o., Prvomajska ulica 21, 5000 Nova Gorica (kontakt DPO: dpo@e3.si) bo vaše osebne podatke na podlagi vašega soglasja in do preklica uporabil za namen pošiljanja naših ponudb in aktivnosti. Če se odločite, da vam pošiljamo vam prilagojene novice, bomo vaše podatke, ki jih pridobimo med našim sodelovanjem, uporabili za namen neposrednega trženja na podlagi profiliranja oz. segmentiranja. Od prejemanja se lahko kadarkoli odjavite preko povezave v prejetem e-sporočilu. Podrobneje si o obdelavi za ta namen lahko preberete v naši Politiki zasebnosti.