Nov obračunski sistem omrežnine | E3

Nov obračunski sistem omrežnine

17. 10. 2024

Nov obračunski sistem omrežnine

Nov obračunski sistem omrežnine, ki je začel veljati 1. oktobra 2024, uvaja številne novosti, ki vplivajo na končne zneske na računih za električno energijo. Odjemalci, s svojimi navadami pri vklapljanju električnih naprav, pa bolj kot kdajkoli prej vplivajo na stroške električne energije. Pogoj za uveljavitev in izvajanje novega obračuna omrežnine so 15-minutne meritve odjema energije.
Gospodinjskim odjemalcem je na voljo dvoletno prehodno obdobje, v katerem naj bi se seznanili s spremembami, in po potrebi prilagodili svoje navade.

Na kaj moramo biti še posebej pozorni? Katere so ključne novosti?

1. Časovni bloki = nove obračunske tarife

Kot smo bili prej navajeni na izmenjavo višje in nižje tarife, bomo sedaj pozornost morali usmeriti na izmenjavo časovnih blokov znotraj dneva, tedna in tudi leta. Znotraj dneva se izmenjujejo trije različni časovni bloki. Časovni blok 1 se pojavlja samo v višji sezoni, to je v novembru, decembru, januarju in februarju, časovni blok 5 pa le v mesecih nižje sezone (preostali meseci). Tako bomo imeli na mesečnem računu obračun za štiri časovne bloke sočasno. 

Razporeditev časovnih blokov:

2. Dogovorjena in presežna obračunska moč

Informacija o dogovorjeni obračunski moči za posamezni časovni blok za naslednje koledarsko leto je bila (in bo tudi v prihodnje) posredovana odjemalcem na računih za električno energijo za junij, julij, avgust in september. Elektrooperater kot podlago za izračun vzame podatke posameznega odjemalca o obremenitvi omrežja v zadnji višji sezoni (povprečje treh konic – najvišji obremenitvi omrežja). Na vpogled je tudi v portalu Moj elektro. Zato je zelo pomembno, da smo stalno pozorni, katere električne naprave imamo vklopljene sočasno.
Dogovorjeno obračunsko moč lahko odjemalec tudi spremeni. Vendar priporočamo, da v prehodnem obdobju (2 leti) dogovorjene obračunske moči ne spreminjate. Najprej se dobro seznanite, kako vaše navade pri uporabi električnih naprav vplivajo na končni znesek na računu. 
Če bo odjemalec dogovorjeno obračunsko moč presegel, bo moral plačati dodatne stroške v obliki presežne obračunske moči. V prehodnem obdobju bo prejel le informacijo na računu. Kasneje in v primerih, ko bo odjemalec dogovorjeno obračunsko moč sam spremenil, pa se bo presežna obračunska moč dejansko tudi zaračunala.

3. Delitev stroškov za omrežnino

Skupni stroški za omrežnino se bodo tudi v prihodnje, enako kot do sedaj, delili na dva dela, in sicer na:

  • omrežnino za moč,
  • omrežnino za prevzeto energijo.

Novost pa je, da se bodo v prihodnje stroški med obema deloma drugače razporedili, saj bo kar 75 % vseh stroškov na letni ravni odpadlo na omrežnino za moč, 25 % pa na omrežnino za prevzeto energijo.

4. Uporabniška skupina

Nov obračunski sistem omrežnine uvaja tudi uporabniške skupine, ki služijo za potrebe obračuna uporabe sistema električne energije. Elektrooperater uvrsti uporabnika sistema v uporabniško skupino glede na mesto priključitve v omrežje. Vsi gospodinjski odjemalci, ki jim merilna naprava omogoča 15-minutne meritve prevzete energije, so uvrščeni v uporabniško skupino 0 (uporabniki priključeni na nizkonapetostni (NN) izvod nazivne napetosti 400/230).

Kako pa bodo dobavitelji obračunavali prevzeto energijo?

V prehodnem obdobju (dve leti) bo elektrooperater dobaviteljem posredoval podatke o prevzeti energiji za posameznega odjemalca tako po časovnih blokih (ko so podatki na voljo) kot tudi po obstoječih tarifah (VT/MT oz. ET). Vsak dobavitelj pa lahko svojo ponudbo prilagodi in trži, ob upoštevanju omejitev celotnega elektroenergetskega sistema in z upoštevanjem zakonitosti izmenjave podatkov med vsemi udeleženci na trgu.

Agencija za energijo vse informacije o novem obračunskem sistemu omrežnine objavlja na posebni spletni strani www.uro.si.
Več o novem obračunskem sistemu si lahko preberete tudi na naši spletni strani Koristno je vedeti: nov obračunski sistem omrežnine in na spletni strani matične družbe Petrol d.d., Ljubljana.

Prijava na E-novice

Privolitve

Prosimo izberite, katere vrste obvestil želite prejemati.

E 3, d.o.o., Prvomajska ulica 21, 5000 Nova Gorica (kontakt DPO: dpo@e3.si) bo vaše osebne podatke na podlagi vašega soglasja in do preklica uporabil za namen pošiljanja naših ponudb in aktivnosti. Če se odločite, da vam pošiljamo vam prilagojene novice, bomo vaše podatke, ki jih pridobimo med našim sodelovanjem, uporabili za namen neposrednega trženja na podlagi profiliranja oz. segmentiranja. Od prejemanja se lahko kadarkoli odjavite preko povezave v prejetem e-sporočilu. Podrobneje si o obdelavi za ta namen lahko preberete v naši Politiki zasebnosti.